19 June 2008

COMUNA ŞTIUCA

CONSILIUL LOCAL

PROCES-VERBAL

încheiat astăzi, 19 iunie 2008, cu prilejul şedinţei de constituire a Consiliului local al comunei Ştiuca

Şedinţa este deschisă de d-na Denisa Mitroi reprezentantă a Prefectului judeţului Timiş. Domnia sa menţionează scopul şedinţei, prezintă situaţia prezenţei consilierilor locali, rezultând că sunt prezenţi toţi cei 11 consilieri şi menţionează că la şedinţă mai participă dl. Cristian Florescu, din partea Instituţiei Prefectului.

S-a verificat, prin confruntare cu Monitorul oficial şi s-a constatat că toate partidele care au consilieri aleşi au depus raportul financiar.

Se face precizarea că, în conformitate cu prevederile art. 31, alin. (1) din Legea nr. 215/2001 a administraţiei publice locale, lucrările şedinţei de constituire a consiliului local sunt conduse de cel mai în vârstă consilier, în cazul nostru dl. Vasile Buşu, asistat de doi dintre cei mai tineri consilieri, în cazul nostru dl. Miloş Jim-Tores şi Stanciu Ioan-Dorin. Desemnarea lor s-a făcut în baza datelor din dosarul alegerilor înaintat consiliului local de către biroul electoral al circumscripţiei nr. 87 Ştiuca şi cu acordul consilierilor prezenţi la şedinţa de constituire.

Prezidiul astfel constituit ia loc la masă şi preşedintele de vârstă, dl. Vasile Buşu, supune consilierilor proiectul ordinei de zi:

1) Alegerea Comisiei de validare; 2) Validarea mandatelor consilierilor aleşi; 3) Depunerea jurământului de către consilieri; 4) Alegerea preşedintelui de şedinţă; 5) Prezentarea rezultatului validării alegerii primarului; 6) Depunerea jurământului de către primar; 7) Alegerea viceprimarului.

Ordinea de zi este aprobată cu 11 voturi.

Secretarul comunei Ştiuca, dl. Victor Bacău, predă prezidiului dosarele cu rezultatele alegerilor primite de la biroul electoral de circumscripţie.

1) La primul punct al ordinei de zi se propune alegerea unei comisii de validare formată din trei membri. Se supune la vot. Se aprobă formarea comisiei de validare din trei membri.

Dl. preşedinte de vârstă cere să se facă propuneri nominale de candidaţi.

Dl. Boc Nicolae îl propune pe Mihai Pop membru.
Dl. Boc Nicolae îl propune pe Andrei Priala preşedinte.
Dl. Boc Nicolae îl propune pe Gheorghe Logoş secretar.
Se supune la vot fiecare propunere în parte, fiecare propunere fiind adoptată cu 11 voturi.
În acest sens, se adoptă Hotărârea nr. 1 privind alegerea comisiei de validare.
Comisia de validare astfel constituită este rugată să se retragă şi să-şi aleagă un preşedinte, un secretar şi să examineze legalitatea alegerii fiecărui consilier pe baza dosarului pus la dispoziţie de preşedintele de vârstă.

În timpul activităţii comisiei de validare, se va lua o scurtă pauză.

2) La reluarea lucrărilor, preşedintele comisiei de validare prezintă procesul verbal cu privire la validarea alegerii consilierilor locali. Propunerile comisiei se supun la vot separat, pentru fiecare consilier, în ordine alfabetică, persoana supusă validării nu participă la vot.
1. BENZAR NICOLAE 2. BOC NICOLAE 3. BOC IOAN 4. BUŞU VASILE 5. CUBIN IOAN 6. LAVER PAVEL 7. LOGOŞ GHEORGHE 8. MILOŞ JIM-TORES 9. POP MIHAI 10. PRIALA ANDREI 11. STANCIU IOAN-DORIN

Cu privire la validarea alegerii consilierilor se va adopta Hotărârea nr. 2.

3) La punctul al treilea al ordinei de zi „Depunerea jurământului de către consilierii a căror mandate au fost validate”, preşedintele de vârstă dă citire textului, după care, fiecare consilier s-a deplasat la masa la care există un exemplar din Constituţia României şi un exemplar al Bibliei şi a pronunţat cuvântul „Jur”, după care, fiecare, a semnat jurământul de credinţă, în două exemplare.

După depunerea jurământului, preşedintele de vârstă declară consiliul legal constituit. În acest sens, s-a adoptat Hotărârea nr. 3 privind constituirea Consiliului local al comunei Ştiuca.

4) În continuare, s-a procedat la alegerea preşedintelui de şedinţă pentru o lună. Dl. Mihai Pop îl propune pe dl. Nicolae Benzar. Alte propuneri nu se mai fac. Cu 11 voturi, dl. Nicolae Benzar este ales preşedinte de şedinţă. În acest sens a fost adoptată Hotărârea nr. 4.

5) Bacău Victor a prezentat rezultatul validării alegerii primarului.

6) Preşedintele de şedinţă îl invită pe primar să depună jurământul. Primarul depune jurământul şi semnează ambele exemplare ale acestuia.

7) Alegerea viceprimarului prin vot secret s-a făcut după ce au fost făcute următoarele propuneri: Dl. Mihai Pop îl propune pe dl. Boc Ioan. Dl. primar susţine propunerea d-lui Mihai Pop.
Boc Ioan a fost înscris pe buletinele de vot. S-a votat prin introducerea buletinelor de vot în urnă.
După numărarea voturilor de către comisia de validare a fost declarat ales viceprimar dl. Boc Ioan şi a fost adoptată Hotărârea nr. 5 privind alegerea viceprimarului

Preşedintele de şedinţă anunţă că la şedinţa următoare se vor organiza comisiile de specialitate şi se va adopta Regulamentul de funcţionare a Consiliului local al comunei Ştiuca pe următorii patru ani.
Concluziile au fost prezentate de către reprezentanţii Instituţiei Prefectului–judeţul Timiş.
Dl. primar îşi exprimă convingerea că şi în viitorii patru ani va avea o colaborare foarte bună cu consiliul local spre realizare obiectivelor propuse.
Dl. preşedinte de şedinţă constată că ordinea de zi a fost epuizată şi declară închise lucrările şedinţei consiliului local.
Drept pentru care s-a încheiat prezentul proces-verbal.

Preşedinte de şedinţă, Nicolae Benzar

Întocmit, Secretar, Victor Bacău