Nr.406/20.03.2024

”PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată”

Numele beneficiarului: Comuna Știuca

Apel de proiecte gestionat de Ministerul Educației prin Unitatea Executivă pentru Finanțarea Învățământului Superior, a Cercetării, Dezvoltării și Inovării, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență al României, Componenta C15: EDUCAȚIE - Reforma 5. Adoptarea cadrului legislativ pentru digitalizarea educației - Investiția 9. Asigurarea echipamentelor și a resurselor tehnologice digitale pentru unitățile de învățământ precum și Reforma 6. Actualizarea cadrului legislativ pentru a asigura standarde ecologice de proiectare, construcție și dotare în sistemul de învățământ preuniversitar - Investiția 11. Asigurarea dotărilor pentru sălile de clasă preuniversitare și laboratoarele/atelierele școlare.

Titlu apel: ”Dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unităților de învățământ preuniversitar și a unităților conexe”

Denumirea proiectului:        „DOTARE ȘCOLI ȘI GRADINIȚĂ UAT ȘTIUCA”

Cod proiect:                          F-PNRR-Dotări-2023-3078

Contract de finanțare nr.: 1334DOT ⁄ 2023
Durata proiectului:               17 luni, Data de începere: 18.08.2023, Data finalizare: 31.12.2024

Obiectivul general al proiectului: constă în creșterea capacității de reziliență a sistemului educațional preuniversitar din Comuna Știuca, jud. Timiș, prin modernizarea infrastructurii educaționale, respectiv prin dotarea cu mobilier, materiale didactice și echipamente digitale a unității cu personalitate juridică ȘCOALA GIMNAZIALĂ ȘTIUCA (incluzând și cele 2 unități arondate, GPN Știuca și Școala Gimnazială Dragomirești), în corelare cu nevoile existente, în vederea asigurării participării la un proces educațional de calitate, modern și inlcuziv.

Obiectivele specifice:
OS1. Asigurarea infrastructurii și a resurselor tehnologice necesare pentru unitatea de învățământ, permițând accesul elevilor la tehnologie prin dotarea unui laborator de informatică cu echipamente dedicate;

OS2. Sprijinirea transformării digitale a 14 săli de clasă (3 preșcolar, 6 primar, 5 gimnazial) dintr-o instituție de învățământ preuniversitar (inclusiv unități arondate) pentru facilitarea învățării online;

OS3. Oferirea dotărilor necesare cu mobilier si material didactic, pentru îndeplinirea standardelor de calitate în 8 săli de clasă: 2 săli de preșcolari, 6 săli de clasă (2 în învățământ primar și 4 în cel gimnazial);

OS4. Înființarea unui laborator de științe dotat cu mobilier specific, materil didactic si echipamente digitale;

Valoare totala proiect:                                750.813,84 Lei

Valoarea eligibilă finanțată prin PNRR:     628.800,00 Lei

Date de contact:

Persoană de contact: Primar Vasile Bejera

Telefon:                      0256 335 937 / 0723 917 315

E-mail:                        primaria.stiuca@cjtimis.ro

„Conținutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziția oficială a Uniunii Europene  sau a Guvernului României”