ROMÂNIA

Nr. 772/1  din 29 septembrie 2019

PROCES-VERBAL DE PREZENTARE

ȘI DEZBATERE PUBLICĂ

încheiat astăzi, 29 septembrie 2019,  cu ocazia întâlnirii în vederea prezentării și dezbaterii publice în etapa elaborării propunerilor pentru realizarea Planului Urbanistic General al comunei Știuca, județul Timiș

Întâlnirea a avut loc în data de 29 septembrie 2019, ora 14,00 la Căminul Cultural din localitatea Știuca.

Dezbaterea a fost anunțată prin afișare la sediul primăriei, pe pagina de facebook a primăriei și pe pagina de web a comunei Știuca.

La întâlnire au fost prezenți:

-         Bejera Vasile – primar

-         Stanciu Vasile-Gabriel – consilier achiziții

-         Trif Gina-Elena – inspector agricol, responsabil cu primirea propunerilor cu privire la proiectul PUG

-         Hanțig Samuel – consilier local

-         Munteanu Iosif-Constantin – consilier local

-         Roșca Ovidiu-Francisc – consilier local

-         Locuitorii comunei Știuca, sat Știuca (60 persoane).

La ședința de informare și dezbatere publică a propunerilor de plan urbanistic general, participanții au fost informați despre proiectul Planului Urbanistic General al comunei Știuca, cum se va dezvolta comuna prin realizarea PUG-ului, faptul că se vor crea locuri de casă pentru tinerii din comună. Toți cetățenii interesați vor putea depune, la sediul Primăriei, sugestii și propuneri în vederea elaborării Planului Urbanistic General, în perioada 29 septembrie-9 octombrie 2019.

Domnul consilier Hanțig Samuel: se poate crea un drum în capătul grădinilor lui Rosuș Coxidrei până la Chifa Filip, pentru a da posibilitatea proprietarilor de terenuri de a mai face un rând de case?

Domnul primar: da, este o propunere foarte bună, vom ține cont de ea la realizarea PUG-ului.

Domnul Cuth Andrei: cînd se va introduce terenul meu extravilan în intravilanul localității?

Domnul primar: odată cu realizarea PUG-ului.

Toți participanții la dezbatere au fost de acord cu propunerea dlui primar de realizare a Planului Urbanistic General, exprimându-și acordul prin semnătură, într-un tabel nominal atașat prezentului proces-verbal.

Domnul primar informează participanții despre posibilitatea depunerii propunerilor și sugestiilor în perioada 29 septembrie-9 octombrie 2019, care vor fi examinate și sintetizate la elaborarea PUG-ului comunei Știuca.

Prezentul proces-verbal va fi publicat pe pagina de internet a comunei și la avizierul Primăriei.

PRIMAR,                                                           Întocmit,

VASILE BEJERA                                                   Gina-Elena Trif